<!–more–>Przez ostatnie lata przedsiębiorstwa mają coraz większe problemy ze znalezieniem pewnych pracowników, aktualnie taki problem ma około 45 procent firm z różnych branż. Jak można dostrzec, sytuacja o takim charakterze występuje na całym świecie, a Polska jest sporo powyżej średnich wyników w tym zestawieniu. Jest to rezultatem paru różnych przyczyn i na pewno z takiego obrotu sprawy są zadowoleni ludzie szukający zatrudnienia.
Problemy ze znalezieniem ludzi do pracy mają firmy działające w różnych branżach, sytuacja dotyczy tak naprawdę wykwalifikowanych pracowników fizycznych i kierowców, ale także specjalistów i inżynierów. Obecnie można już tak naprawdę powiedzieć o kryzysie na całym świecie, gdyż skala tego zjawiska zaczęła osiągać mocno niepokojące rozmiary, w przeciągu ostatnich kilku lat pogłębiając się znacząco.
Wbrew różnym opiniom, stawiającym wśród najbardziej poszukiwanych profesji specjalistów od informatyki, to statystyki nieco inaczej wyglądają. Co prawda zatrudnienie dobrej osoby do działu IT bez przerwy nie jest łatwe, to jednak w ogólnym zestawieniu zajmują oni dopiero ósme miejsce. A najciężej już od kilku lat jest znaleźć doświadczonych pracowników fizycznych.
Ta grupa pracowników jednak jest bardzo szeroka i w jej skład wchodzą liczne zawody. Przede wszystkim są poszukiwani monterzy, mechanicy i elektrycy, dużą popularnością cieszą się także stolarze, hydraulicy i osoby mające uprawnienia na wózki widłowe. W większości z tych branż bardzo trudno jest z wyszukaniem zaangażowanej, kompetentnej osoby do pracy.
Kolejną dość mocno poszukiwaną i niełatwą do znalezienia grupą pracowników są zawodowi kierowcy, głównie samochodów ciężarowych i autobusów, a później operatorzy maszyn oraz inżynierowie. Kolejne miejsca przysługują branży gastronomicznej i usługowej – różnorakie hotele oraz restauracje również nie będą miały prosto jeżeli planują znaleźć rzetelne osoby do pełnienia różnych funkcji.
Aktualnie coraz częściej zauważyć można w wielu branżach rosnącą rywalizację o dobrych pracowników. Firmy jakie chcą zdobyć nowych muszą zaproponować coraz korzystniejsze warunki, więc dotychczasowi pracodawcy także są zmuszeni do podjęcia odpowiednich działań, którymi w pierwszej kolejności są podwyżki wynagrodzeń.