Ostatnie miesiące to poprawiająca się sytuacja na rynkach pracy – jak pokazują statystyki podane przez Ministerstwo Pracy, bezrobocie uzyskało najmniejszy od prawie trzydziestu lat poziom. W październiku miało wartość niewiele ponad 8 procent, a jakieś spadki były widoczne w 14 ze wszystkich województw. Taka sytuacja oznaczać będzie dla pracodawców, że mogą wystąpić pewne kłopoty z wyszukaniem odpowiednich ludzi.

Z pewnością taka sytuacja ma miejsce w branżach związanych z nowymi technologiami, tam już od kilku lat pracownicy mają świadomość tego, że to oni stawiają warunki. Lecz dość podobna sytuacja ma ostatnio miejsce w coraz większej ilości branż, między innymi w obszarach, w jakich jeszcze całkiem niedawno warunki dyktowali pracodawcy.

Taka sytuacja będzie korzystna nie tylko dla osób szukających zatrudnienia, lecz i dla gospodarki, którą może napędzić odpowiedni wzrost pensji. Poza tym coraz większą rolę ogrywają różne benefity, którymi pracownicy są kuszeni. Zaliczyć do nich między innymi można karnety do obiektów sportowych, opiekę zdrowotną czy też ubezpieczeniowe pakiety dla pracowników i ich rodzin.

Co ważne, w naszym kraju trendy są zupełnie inne, niż na całym świecie, gdzie obserwowany jest ciągły wzrost bezrobocia. Jak pokazują światowe dane w roku 2017 ogólna ilość ludzi nie mających zatrudnienia może sięgnąć poziomu nawet 200 milionów. Najważniejszą przyczyną takich problemów jest gorsza koniunktura gospodarcza.

Wbrew tezom wielu osób, technologiczny rozwój i coraz większa automatyzacja zbyt mocno nie wpływają na wysokość bezrobocia. Hasła tego typu usłyszeć już można od dziewiętnastego wieku, a w dalszym ciągu mimo używania wielkiej liczby urządzeń i maszyn pracowników nic nie zastąpi. Natomiast faktycznie tak jest, że zaawansowane technologie będą powodowały znikanie pewnych zawodów i tworzenie się innych.

Ich liczba w ostatnich latach bardzo dynamicznie rośnie, albo bezpośrednio korzystają one z nowoczesnych technologii, albo będą zapewniać jej odpowiednią obsługę. Dlatego też coraz bardziej zaczyna być widoczna decentralizacja zatrudnienia i większa elastyczność zatrudnionych osób, które chcąc mieć atrakcyjne zatrudnienie muszą inwestować w swój rozwój i nie bać się zmian.