<!–more–>W ostatnich latach firmy zaczynają mieć coraz większe problemy ze znalezieniem pewnych ludzi na różne stanowiska, na dzień dzisiejszy jest to około 45 procent firm. Jak można zauważyć, taka tendencja ma miejsce na całym świecie, a Polska plasuje się sporo powyżej średniej w ogólnym zestawieniu. Jest to efektem kilku przyczyn i z całą pewnością z takich okoliczności cieszą się ludzie szukający zatrudnienia.
Prezentowane problemy z kompletowanie załogi mają obecnie przedsiębiorstwa z różnych branż, sytuacja tak naprawdę dotyczy wykwalifikowanych pracowników fizycznych i kierowców, ale także specjalistów oraz inżynierów. Aktualnie można już wręcz powiedzieć o globalnym kryzysie, gdyż zakres tego zjawiska zaczął osiągać mocno niepokojące rozmiary, w przeciągu ostatnich sześciu lat znacznie się pogłębiając.
Wbrew opiniom i twierdzeniom, jakie stawiają wśród najbardziej poszukiwanych profesji specjalistów IT, to statystyki pokazują co innego. Co prawda zatrudnienie dobrego specjalisty do działu IT nadal nie jest łatwe, to w praktyce w ogólnym zestawieniu zajmują oni dopiero ósme miejsce. A najtrudniej już od paru lat jest zatrudnić wykwalifikowanych pracowników fizycznych.
Ta pracownicza grupa jest jednak niezwykle duża i w jej skład wchodzą liczne zawody. Przede wszystkim szukani są elektrycy, monterzy i mechanicy, sporym wzięciem cieszą się także stolarze, spawacze i operatorzy wózków widłowych. W większości z tych branż coraz trudniej jest ze znalezieniem kompetentnej, zaangażowanej osoby do pracy.
Następną naprawdę mocno szukaną i niełatwą do znalezienia grupą pracowników są kierowcy z doświadczeniem, przede wszystkim ciężarówek i autobusów, a potem operatorzy maszyn oraz inżynierowie. Miejsca kolejne przypadły w udziale branży usługowej i gastronomicznej – najróżniejsze hotele i restauracje również łatwo mieć nie będą jeżeli planują znaleźć profesjonalne osoby na rozmaite stanowiska.
Biorąc pod uwagę sytuacje coraz częściej zobaczyć można w dużej ilości branż zwiększającą się rywalizację o dobrego pracownika. Firmy chcąc zdobyć nowych muszą zaproponować coraz korzystniejsze warunki, więc dotychczasowi pracodawcy także muszą podjąć odpowiednie działania, jakimi w pierwszej kolejności są zwiększone wynagrodzenia.