W miejscu pracy duża część z nas spędza większość życia, czasami może to nawet być kilkanaście w ciągu dnia. Z takich też powodów to, jak będziemy się w pracy czuli w dużym stopniu się odbija na reszcie spraw, odpoczynku czy relacjach z najbliższymi. Zbyt duży stres i napięcie bardzo negatywnie wpływają również na stan zdrowia pracownika.
W chwili gdy sytuacja staje się zbyt trudna, to może najwyższy czas pomyśleć o jakiś zmianach, czasami wręcz trzeba je zaryzykować. Przede wszystkim należy mieć pewność, czy źródłem problemów jest szef, u jakiego się jest zatrudnionym, czy to co wykonuje się w pracy. W pierwszym przypadku mowa będzie o toksycznym pracodawcy, i to właśnie u niego nie będą odpowiadały warunki zatrudnienia, zakres obowiązków czy wysokość pensji.
Natomiast jeśli ktoś bez względu na warunki, w jakich przychodzi mu pracować nie potrafi się cieszyć z tego, czym się ma zajmować, to wtedy do czynienia się ma z toksycznym zawodem. W takiej sytuacji przestaje się widzieć wszelkie pozytywy, zaczyna brakować motywacji do rozwoju i sterowania swoją karierą zawodową.
W pierwszej sytuacji przeważnie wystarczy zmiana pracodawcy, żeby sytuacja się poprawiła. Przypadek drugi wiąże się najczęściej z przekwalifikowaniem, które nie oznacza bynajmniej, że zacząć trzeba będzie wszystko od nowa, a dotychczasowe umiejętności stają się zbędne. W wielu przypadkach właśnie wcześniej zdobyte umiejętności bardzo się przydają w nowym zawodzie.
Obawy części pracowników będzie zapewne budził czas, jaki może być potrzebny do kompleksowej zmiany swojego zawodu. Tu nie ma dokładnie określonych zasad, dużo zależało bowiem będzie od tego, co się będzie chciało dalej w życiu robić. W specjalistycznych zawodach może być nawet niezbędne parę lat do osiągnięcia biegłości, ale w wielu przypadkach może wystarczyć kilka miesięcy.
Istotnym aspektem jest również to, kto może pomóc w czasie ustalania swojej zawodowej przyszłości, czy zrobić to samemu, czy jednak zwrócić się po fachową pomoc. Można się zastanowić nad rozmową z zawodowym doradcą, niejednokrotnie również w urzędach pracy uzyskać można możliwość konsultacji zawodowych.