W pracy duża część z nas spędza większość swojego życia, czasami będzie to nawet więcej niż dziesięć w ciągu dnia. Dlatego też to, jak będziemy się w pracy czuli odbija się w znacznym stopniu na innych sprawach, wykorzystaniu wolnego czasu czy relacjach z najbliższymi. Zbyt duży stres i napięcie bardzo negatywnie wpływają także na zdrowie danego pracownika.
Jeśli sytuacja staje się zbyt trudna, to być może najwyższa pora pomyśleć o zmianach, czasem wręcz trzeba je zaryzykować. W pierwszej kolejności należy wiedzieć, czy źródłem kłopotów jest szef, u którego ma się zatrudnienie, czy to co robi się w pracy. W pierwszej sytuacji będzie się mówić o toksycznym pracodawcy, i to u niego właśnie nie będą odpowiadać warunki zatrudnienia, zakres obowiązków czy wynagrodzenie.
Jeżeli natomiast ktoś bez względu na warunki, w jakich pracuje nie daje rady cieszyć z tego, co robi na co dzień, to wówczas będzie się miało do czynienia z toksycznym zawodem. W takich przypadkach przestaje się widzieć wszelkie pozytywy, może zacząć brakować motywacji do rozwijania się i planowania swojej przyszłości zawodowej.
W pierwszym przypadku w wielu przypadkach powinna wystarczyć zmiana pracodawcy, żeby sytuacja uległa poprawie. Przypadek drugi wiąże się ze zdobyciem nowego zawodu, co nie oznacza bynajmniej, że zaczyna się wszystko od samego początku, a zdobyte umiejętności przestają być potrzebne. Bardzo często właśnie wcześniej zdobyte umiejętności bywają bardzo pomocne podczas wykonywania nowego zawodu.
Obawę sporej liczby osób będzie zapewne budził czas, jaki będzie potrzebny do pełnej zmiany zawodu. Tu nie ma dokładnie określonych zasad, dużo zależy bowiem od tego, czym się będzie chciało w życiu zajmować. W specjalistycznych zawodach niezbędne może być nawet kilka lat do uzyskania biegłości, lecz w wielu przypadkach może wystarczyć kilka miesięcy.
Ważnym aspektem jest też to, kto może służyć pomocą podczas ustalania swojej przyszłości zawodowej, czy samemu to zrobić, czy skorzystać z profesjonalnej pomocy. Zastanowić się można nad rozmową z zawodowym doradcą, dość często również na terenie urzędów pracy uzyskać można możliwość konsultacji zawodowych.