W pracy większość osób spędza dużą część swojego życia, niekiedy jest to nawet kilkanaście na dobę. Z tego też powodu to, jak się tam czujemy odbija się w znacznym stopniu na reszcie spraw, wykorzystaniu czasu wolnego czy relacjach z rodziną i przyjaciółmi. Zbyt duży stres i napięcie wpływają bardzo negatywnie także na zdrowie pracownika.
W momencie gdy sytuacja staje się nie do zniesienia, to może najwyższy czas pomyśleć o zmianach, niekiedy takie ryzyko trzeba wręcz podjąć. Po pierwsze należy mieć pewność, czy źródłem problemów jest szef, u którego ma się zatrudnienie, czy też co się w pracy robi. W pierwszej sytuacji mówi się o toksycznym pracodawcy, i to tak naprawdę u niego nie będą odpowiadać warunki na jakich się jest zatrudnionym, zakres obowiązków czy wynagrodzenie.
Natomiast jeśli ktoś bez względu na panujące warunki, w jakich pracuje nie potrafi się cieszyć z tego, co robi na co dzień, to wówczas do czynienia się ma z toksycznym zawodem. W takich przypadkach przestaje się widzieć wszelkie pozytywy, będzie brakowało jakiejkolwiek motywacji do rozwoju i planowania swojej kariery zawodowej.
W pierwszym przypadku bardzo często wystarczy znaleźć inną firmę, aby sytuacja się poprawiła. Drugi przypadek wiąże się z przekwalifikowaniem, które wcale nie oznacza, że trzeba będzie wszystko zacząć od początku, a umiejętności, które się ma przestają być potrzebne. Niejednokrotnie właśnie wcześniej zdobyte doświadczenia mogą się bardzo przydać podczas wykonywania nowego zawodu.
Obawy wielu osób zapewne będzie budził czas, którego będzie się potrzebować do pełnej zmiany swojego zawodu. Tutaj nie ma dokładnie określonych zasad, wiele zależało bowiem będzie od tego, jakie się ma plany na przyszłość. W specjalistycznych zawodach może być nawet potrzebne parę lat do uzyskania biegłości, ale w dużej części przypadków może wystarczyć kilka miesięcy.
Ważną rzeczą będzie też to, kto może pomóc w ustaleniu swojej przyszłości zawodowej, czy samemu się tym zająć, czy wykorzystać profesjonalną pomoc. Można zastanowić się nad spotkaniem z profesjonalnym doradcą, dość często również w urzędach pracy uzyskać można możliwość zawodowych konsultacji.